Едно от най-големите за тази година изригвания на слънчева активност, продължило от 2 до 8 ноември, е породило над 10 рентгенови изригвания, сред които третото по сила за 2010 г., но не е оказало съществено влияние на геомагнитната обстановка на Земята, съобщават учените от Физическия институт „Лебедев“.
За изминалите 7 дни на Слънцето са станали 13 изригвания от рентгенов клас С (трето ниво по петобалната скала). На 5-6 ноември е била максималната активност, а в тези дни са регистрирани три изригвания от максималния за тази година клас М (четвърто ниво).
Най-мощното изригване със сила М5.4 е било наблюдавано на 6 ноември. То е третото по сила за 2010 г. след двете изригвания, фиксирани още през февруари.
„Активността беше свързана с достатъчно компактна област на Слънцето. В хода на изригването областта не беше разрушена и сега все още се наблюдава на слънчевия диск, но видимо напълно е изчерпала своята свободна енергия и е загубила възможността за формиране на изригвания“, се отбелязва в съобщение на сайта на Физическия институт „Лебедев“.
Учените подчертават, че изригванията почти не са повлияли на геомагнитната обстановка на Земята – те са станали, преди активната област да достигне централния слънчев меридиан, тоест оказали са се точно обратно на Земята. В такова положение ще бъде тя и днес.
„Ако за предстоящото денонощие тук се акумулира нова свободна енергия, то повторното изригване ще бъде много по-геоефективно. Вероятността за това е малка, тъй като Слънцето все още се намира в относително спокойно състояние, близо до минимума активност“, се казва в съобщението.
„Бързият ръст на слънчевата активност е свързан с началото на поредния слънчев цикъл, който се очаква тази година, но така и не е настъпил“, констатират учените, пише РИА Новости.