IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Астрономи откриха двойка звезди самоубийци

Това са бели джуджета, които ще се слеят и ще се взривят като свръхнова

Изображение: NASA/Tod Strohmayer (GSFC)/Dana Berry (Chandra X-Ray Observatory)

Изображение: NASA/Tod Strohmayer (GSFC)/Dana Berry (Chandra X-Ray Observatory)

Астрономи откриха нов тип двойни звездни системи, състоящи се от бели джуджета, които много скоро според астрономическите критерии ще се слеят ведно и ще се взривят като свръхнова, се казва в статия от американски учени, публикувана в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, съобщава РИА Новости.

„Това са старинни системи – обекти с размера на Земята, въртящи се един около друг на разстояние, по-малко от радиуса на Слънцето“, казва Уорън Браун, един от авторите на изследването, от Смитстонския астрофизичен център.

Всички тези старинни системи се състоят от две бели джуджета. Това са горещи и свръхплътни звезди – последен стадий от еволюцията на звезди, които приличат на нашето Слънце. Такива звезди след изгарянето на водорода се „надуват“ и се превръщат в червени гиганти. След това обвивката им пада и остава горещото и свръхплътно ядро – една лъжичка вещество от бяло джудже тежи повече от тон.

Белите джуджета, изучавани от астрономите, са относително леки, масата им е около една пета от масата на Слънцето. Те се състоят почти изцяло от хелий, докато „обичайните“ бели джуджета се състоят основно от въглерод и кислород, образуващи се след изгарянето на хелия.

„Тези бели джуджета са преминали екстремна програма по намаляване на теглото – те се намират на толкова близки орбити, че въздействието на гравитацията предизвиква мощни приливни сили и води до загуба на маса“, казва Карлос Прието от испанския Институт по астрофизика.

Взаимодействието на звездите предизвиква изкривяване на пространство-времето и поражда гравитационни вълни. В резултат звездите губят енергия и започват да се приближават една към друга по спирала. Половината такива системи в крайна сметка се сливат. Системите, където периодът на въртене е един час, се сливат много бързо по астрономически мерки – едва за 100 млн. години.

Сливането на белите джуджета води до катастрофа – общата им маса надвишава критичната точка, в резултат на което настъпва взрив на свръхнова. Астрономите обозначават такъв тип свръхнови с "тип Ia" за разлика от „обичайните“ свръхнови, свързани с взрив на много масивни звезди.

Браун и колегите му предполагат, че тези сливащи се бели джуджета може да са едни от източниците на „бледите“ свръхнови, чието излъчване е около 100 пъти по-слабо, отколкото на свръхновите от тип Ia.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата