Компанията Lockheed Martin – един от основните изпълнители на НАСА – разработва мисия, в рамките на която от другата страна на Луната ще бъде изпратен космически кораб с хора на борда. Изстрелването му е предвидено за 2016–2018 г., съобщава Space.com.
Мисията носи името L2-Farside Mission. Абревиатурата L2 съответства на т.нар. точка на Лагранж 2 от системата Земя–Луна – област от космическото пространство, в която космически кораб (и всеки друг обект с неголяма маса) може да „виси“ неподвижно над една точка от лунната повърхност.
В качеството на космически кораб Lockheed Martin планира да използва апарата "Орион", който се разработваше за лунната програма на САЩ. Намиращите се на борда астронавти ще наблюдават работата на роботите на повърхността на Луната и ще контролират действията им.
Предвижда се екипажът да остане в Космоса в продължение на месец. Както отбелязват представителите на компанията, в хода на L2-Farside Mission те ще могат да изследват възможността за издръжливост на хора в условията на Дълбокия космос при относително продължително време (мисията ще продължи около три пъти по-дълго, отколкото лунните мисии на „Аполо“, но без сериозен риск за тяхното здраве).
Изследователите ще могат да тестват и системите за безопасност на „Орион“, които в перспектива ще могат да се използват за по-продължителни полети. Също в хода на L2-Farside Mission ще бъдат проверени последствията от бързо навлизане в атмосферата на хора и кораби (средната скорост ще бъде с 40-50% по-висока в сравнение с тази при връщане от околоземна орбита).
Според представителите на Lockheed Martin, L2-Farside Mission ще бъде полезна за разработка на по-глобални бъдещи космически пътешествия, например за спускане на хора на повърхността на астероиди и за полет до Марс.
Тези две цели са сред основните приоритети на новата американска стратегия за усвояване на Космоса. Мисията до астероидите е предварително предвидена за 2025 г., а пилотиран полет до Марс – за 2030 г., съобщава Lenta.ru.