IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Известните планети извън Слънчевата система вече са 500

Последната открита екзопланета е на 97 светлинни години от Земята

Изображение: planetquest.jpl.nasa.gov

Изображение: planetquest.jpl.nasa.gov

Броят на откритите от астрономите екзопланети – планети извън пределите на Слънчевата система – вече е 500, свидетелстват данни от специален брояч на създадения от НАСА сайт PlanetQuest, съобщава РИА Новости.

Според показанията на този брояч планетите са открити около 421 звезди, освен това 55 звезди са „стопанки” на планетни системи, състоящи се от две или повече планети. Параметърът „планети от земен тип” обаче остава равен на нула.

Последната открита екзопланета, според данните на PlanetQuest, е HD 218566 b, която се намира на 97 светлинни години от Земята и има радиус 0,21 от радиуса на Юпитер, а периодът й на въртене е 225,7 дни.

Едновременно с това парижкият астроном Жан Шнайдер в своята The Extrasolar Planets Encyclopaedia е преброил вече 504 екзопланети. Ученият подчертава, че не трябва да се определя точна граница, след която може да се празнува „юбилей”.

Астрономът отбелязва, че броят, посочен на неговия сайт, е условен, най-вече заради това, че границата между потвърдените планети и „кандидатките” е размита и освен откриването на нови планети може да има и случаи на тяхното „закриване”. Освен това има спорни моменти, отнасящи се до границите между планетите и маломасивните звезди – т.нар. червени джуджета.

Първата планета зад пределите на Слънчевата система е открита през 1989 г. Това е планетата PSR 1257+12 b, която се върти около пулсар – бързовъртяща се неутронна звезда.

Повечето от екзопланетите – около 400 – се отнасят към т.нар. горещи Юпитери – газови гиганти, разположени много близко до своите звезди.

Съществуващите методи за търсене на екзопланети са основани или на измервания на колебанията на звездите под действието на гравитацията на планетите (метод на радиалната скорост), или на фиксиране на промяната на яркостта на звездите в момента на преминаване на планета през техния диск (транзитен метод). Затова учените значително по-лесно откриват големи и тежки планети.

Броят на известните на астрономите „суперземи” – планети с твърда повърхност и маса, съпоставима с масата на Земята – сега е малко над 10. Две рекордно малки планети – Kepler-9 d и CoRoT-7 b – имат радиуси около 1,6 от земния.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата