Сондата Cassini ще се приближи на по-малко от 50 км от спътника на Сатурн – Енцелад, известен с „фонтаните“ пара и ледени частици, изхвърляни в космическото пространство от пукнатини близо до Южния полюс, съобщава РИА Новости.
Cassini за 12-и път се приближава до Енцелад. Сондата ще прелети на разстояние 47,9 км над Северното полукълбо на спътника със скорост 6,3 км/сек. Осем часа преди сближаването апаратите на борда на сондата започнаха наблюдения – работят инфрачервеният спектрометър, няколко уреда за снимки във видимия диапазон и изследвания в радиодиапазона.
Следващия месец Cassini ще извърши още един прелет покрай Енцелад, а през май 2012 г. – още един, този път над Южното полукълбо. Най-близо до спътника апаратът се е оказвал през октомври 2008 г., когато е преминал на височина 25 км над повърхността на Енцелад.
Получените от тези „свиждания“ данни ще бъдат използвани за точни измервания на гравитационното поле на Енцелад, което на свой ред ще позволи да се уточни вътрешният строеж на небесното тяло и най-вече – природата на загадъчното „горещо петно“ недалеч от Южния му полюс.Енцелад е неголям спътник на Сатурн, открит от британския астроном Уилям Хершел през 1789 г. и наречен на един персонажите на гръцката митология. Диметърът му е едва 498 км и повърхността му има най-високото албедо (отражателна способност) в Слънчевата система – тя отразява около 90% от падащата върху нея светлина. Това означава, че на повърхността му има само чист лед.
Енцелад е знаменит със струите частици лед и пара, които се изхвърлят в космическото пространство от пукнатини близо до Южния полюс – тези фонтани са открити през 2005 г. от Cassini. През 2009 учените представиха резултатите от анализа на данните от сондата, които сочат, че под повърхността на Енцелад има океан от солена вода.
НАСА предлага и видео, изготвено след анализа на сближаванията на Cassini до Енцелад. Можете да го видите тук.
Мисията Cassini-Huygens е съвместен проект на космическите агенции на САЩ, Европа и Италия по изучаването на Сатурн. Космическата сонда Cassini със спускаемия апарат Huygens бe пусната през 1997 г. и достигна орбитата на планетата на 1 юли 2004 г. Huygens изучи атмосферата и повърхността на Титан – спътник на Сатурн, а Cassini след отделянето на апарата продължи изучаването на планетата и нейните спътници.
В края на септември т.г. Cassini започна нов етап от своята мисия, който получи наименованието „Слънцестоене“ (Solstice), и срокът за работа на апарата беше продължен до 2017 г. Това ще даде възможност на учените да изследват детайлно целия сезонен период на Сатурн.