Американско-германската инфрачервена обсерватория, разположена на борда на специален преоборудван самолет Боинг 747, в сряда извърши първия си „боен“ полет и получи първите си научни данни, съобщава НАСА.
Инфрачервената обсерватория SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) е съвместен проект на НАСА и Германската космическа агенция DLR, започнат в края на 1996 г.
Тъй като значителна част от инфрачервеното (топлинно) излъчване, идващо от Космоса, се задържа в ниските слоеве на атмосферата, създателите на обсерваторията решили да вдигнат телескопите си по-високо. За целта те установили 2,5-метров инфрачервен телескоп на борда на лайнера, който може да се издигне в стратосферата на височина от 11 000 до 13 000 метра.
На тази височина телескопът може да наблюдава в диапазон от 0,3 до 1600 микрона и да изследва процесите по образуване на звезди и планети, да открива органични молекули в междузвездния газ, да следи как расте свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата галактика. В инфрачервения диапазон се виждат добре междузвездният прах и тъмните астероиди.
Обсерваторията се издигнала в 5,34 ч. българско време в сряда от авиобазата на американските ВВС в Палмдейл, Калифорния, и прекарала във въздуха около 10 часа. По време на първия полет учените провели наблюдения на областта на активно звездообразуване в мъглявината Орион.
В следващите няколко дни се планират още два полета, по време на които ще се тества наблюдателната апаратура, съобщава РИА Новости.