Звездите във Вселената може да са три пъти повече, отколкото се смяташе досега. До такъв извод стигнаха астрономи, които направили оценка на броя червени джуджета в елиптичните галактики. Статията на изследователите е публикувана в сп. Nature.
Астрономите често правят изводи за едни или други особености на устройството на Вселената, като се основават на наблюдения на Млечния път. Но да се пренасят върху всички галактики закономерностите, характерни за спиралните галактики, може да не е много коректно.
Авторите на новата работа решили да оценят количеството червени джуджета – най-разпространените звезди – в елиптичните галактики. По диаметър и маса червените джуджета са около два пъти по-малки от Слънцето. За разлика от по-големите звезди светилата от този тип бавно изгарят своето водородно гориво и затова живеят доста по-дълго от другите звезди.
Учените анализирали количеството червени джуджета в осем отдалечени елиптични галактики с телескопите в обсерваторията Кек на Хавайските острови. Според новите данни, събрани от астрономите, в изучаваните галактики червените джуджета са 10-20 пъти повече, отколкото се е смятало. Като съотнесли тези наблюдения към Вселената като цяло, авторите заключили, че в нея трябва да има около три пъти повече звезди от предполагаемото – тоест около 3x1023.
С тези изводи са съгласни далеч не всички колеги на учените. Скептиците твърдят, че химичният състав на червените джуджета в елиптичните галактики може да се различава от състава на джуджетата в спиралните звездни купове. Съответно оценката на количеството им, направена на базата на спектрален анализ (някои бледи звезди не могат да се видят от астрономите) може да се окаже невярна.
Наскоро друг колектив астрономи направи преоценка на още едно важно значение – масата на Млечния път. Според изследователите, анализирали мазерното лъчение в области на активно звездообразуване в нашата галактика, нейната маса е около два пъти по-голяма от смятаното досега.