Японската космическа агенция JAXA получи сигнал след временна загуба на връзката от изследователския космически кораб „Акацуки“, който днес сутринта трябваше да влезе в орбитата на Венера, съобщава РИА Новости, като се позовава на японската агенция Киодо.
В 1,49 ч. българско време сондата се е приближила към орбитата на Венера на разстояние 550 км и е спряла двигателите си, за да бъде привлечена към втората планета в Слънчевата система от силата на гравитацията. Веднага след това тя е изчезнала зад Венера и връзката с нея временно е прекъснала.
Сигнал от „Акацуки“ е получен с час закъснение и е започнала обработката на данните, за да се установи успял ли е апаратът е успял да влезе в орбита. Засега е известно само, че сондата е спряла двигателите си навреме, но успехът на проекта зависи от това успял ли е „Акацуки“ да спази планираната продължителност на спиране – 12 минути, необходими за влизането в орбитата на Венера.
Ако по някакви причини режимът на спиране е бил по-кратък от 12 минути, сондата няма да може да влезе в орбитата на Венера и ще мине покрай нея. А ако е над 12 минути, планетата ще привлече към себе си космическия кораб и той ще се разбие в повърхността й.
В случай че влизането на „Акацуки“ в орбитата на Венера е минало по план, след две допълнителни корекции на полета след седмица той ще влезе на зададената височина – от 550 километра до 80 000 км от нейната повърхност.
Орбиталната сонда „Акацуки“, която беше изстреляна в Космоса на 21 май от японския космодрум Танегашима заедно с платноходната сонда ICAROS, ще изучава атмосферата на Венера в продължение на 2 години. Най-вече тя ще изследва загадъчното явление суперротация – необичайно бързото въртене на слоя атмосфера на височина около 60 км, което изпреварва въртенето на планетата.
Учените се надяват, че изучаването на Венера ще им помогне да разберат защо толкова близки по размери и отдалеченост от Слънцето планети като Земята и Венера имат толкова различни климатични условия.
„Акацуки“ е отдалечен от Земята на 63 млн. км. Разходите по разработката му са 15 млрд. йени (около 180 млн. долара).