Астрономи заснеха кълбовидния звезден куп Messier 107, известно също като NGC 6171, разположено на 21 000 светлинни години от Земята в съзвездието Змиеносец. Снимките са направени с 2,2-метровия телескоп в обсерваторията Ла Сила, разположена на 2400 м над морското равнище в пустинята Атакама.
В Млечния път са известни около 150 кълбовидни звездни купа. Тези обекти се отнасят към едни от най-старите във Вселената – състоят се от звезди, образували се по едно време от един газово-прахов облак. Типичната възраст на обектите в купа е около 10 млрд. г. (за сравнение възрастта на Слънцето е почти 4,6 млрд. г.).
Астрономите смятат, че изучаването на кълбовидните звездни купове ще помогне да се хвърли светлина върху формирането на първите звезди и на куповете и галактиките. Освен това според една от версиите кълбовидните звездни купове са най-вероятните места в Космоса, където може да се открият черни дупки със средна маса – загадъчни обекти, които се смятат за преходно звено между черните дупки със звездна маса и свръхмасивните черни дупки.