Нийл Армстронг – първият човек, стъпил на Луната, обясни защо той и неговият спътник в мисията „Аполо 11“ Едуин „Бъз“ Олдрин са изучавали само малък участък от лунната повърхност. Астронавтът разказал за това в писмо до редактора на сайта National Public Radio (NPR) в отговор на публикувана в сайта дописка.
В материала журналистът Робърт Крулвич изучавал картата на придвижване на Армстронг и Олдрин по Луната, публикувана от НАСА, и я наложил върху проекция на стандартно футболно поле. Според изчисленията на Крулвич астронавтите са изследвали не повече от 82 метра от повърхността на Луната.
На следващия ден след публикацията Нийл Армстронг изпратил писмо, в което обяснявал защо първата лунна разходка не е била мащабна. Астронавтът разказал, че на осветената страна на Луната е много горещо (около 93 градуса по Целзий) и в НАСА се опасявали за астронавтите, тъй като не било ясно колко ефективна ще се окаже системата за охлаждане на скафандрите. По време на лунните мисии скафандрите се охлаждали с циркулация на вода.
Така от НАСА решили, че продължителността на разходката не трябва да надвишава 2 часа и 45 минути. За това време било невъзможно да се отдалечат от спускаемия модул, а и Армстронг и Олдрин трябвало да изпълнят редица експерименти на Луната и да ги заснемат. Така не им останало време за дълго придвижване по повърхността на спътника.
Шест американски лунни мисии има в периода 1969 и 1972 г. и оттогава не са пращани хора на Луната. През 2004 г. президентът на САЩ Джордж Буш-младши обявява за втора лунна програма, чиято кулминация трябваше да стане пилотиран полет до земния спътник, но през февруари 2010 тази програма е прекратена.
Все пак представители на компанията Lockheed Martin – един от основните изпълнители на НАСА – обявиха, че възнамеряват да разработят мисия, в рамките на която от обратната страна на Луната ще бъде изпратен космически кораб с хора на борда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.