Един от ярките и красиви „звездопади“ на годината – метеорният поток Геминиди, достига максимум няколко часа преди разсъмване в нощта срещу сряда. В този момент при добри условия на небето може да се видят до 100 падащи „звезди“.
Падащите звезди, метеорите, са малки частици прах, които изгарят при влизане в атмосферата. Потоците метеори са свързани с преминаването на Земята през праховите шлейфове, оставени от комети.
Геминидите носят името си от съзвездието Близнаци (Gemini), където се намира техният радиант – точката, от която падат „звездите“ от гледна точка на земния наблюдател. Според някои учени този метеорен поток не е свързан с комета, а с астероид, малката планета 1983 TB 3200 Фаетон.
За разлика от други метеорни потоци, като например Персеидите и Леонидите, известни от древността, Геминидите привличат вниманието на астрономите от втората половина на 19 век, се отбелязва в статия, публикувана в сайта Астронет.
Наблюденията показват, че активността на този метеорен поток постоянно нараства. Ако през 1877 г. количеството метеори е било максимум 14 на час, то през 30-те години на 20 век броят им е достигнал 70, а между 1980 и 1985 г. са наблюдавани от 60 до 110 метеора на час.
Учените смятат, че активността на потока е свързана с въздействието на Юпитер, чиято гравитация променя ориентацията на орбитата на метеорния поток и условията на неговата среща със Земята, пише РИА Новости.