IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Разказите на скелетите от Помпей

Останките разкриват подробности за храната и социалното разделение

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Останките от римския град Помпей, унищожен при изригването на Везувий през 79 г., продължават да разкриват интригуващи и неочаквани подробности за живота в Рим – от диетите и здравеопазването до пропастта между бедни и богати.

Мазето на голям селскостопански склад в малкото предградие Оплонтис било пълно с нарове. За много жители на Помпей, които търсели спасение от изригналия вулкан, то явно се видяло стабилно и сигурно, пише ВВС.

Около 50 души се скрили тук. Знае се, че са го направили, защото през 1980 г. археолози откриха добре запазените им скелети.

Те били застигнати от отломките и горящите газове на мястото, където се надявали, че ще се спасят. Знаем как са загинали, знаем и какво ги е убило. Но тези скелети могат да разкажат и удивителни неща за това как са живели хората в Помпей.

За начало – например ние често си представяме, че римляните и хората в миналото са били по-ниски от нас. Е, не и тези хора. Практически те са по-високи, отколкото населението на Неапол днес.

Също така си мислехме, че римляните са умирали млади. И това се оказва мит, както показват скелетите. Между тях има много старци и хора на средна възраст.

Истината е, че опасното време е било детството. Всички болести, срещу които сега има ваксини или се лекуват лесно с антибиотици, тогава са били безпощадни убийци.

Едва половината от родените са доживявали 10-годишна възраст. Но ако си успял да оцелееш дотогава, можело да очакваш продължителност на живота, измерима с тази в наши дни.

Инфекциозните болести са оставили следи в зъбите на тези хора в детска възраст, много от скелетите в мазето го показват – визуалната история на болестите, от които са оцелели.

Има и други, още по-любопитни и поразителни открития. В скелетите на близнаци са открити почти със сигурност знаци за придобит по рождение сифилис. Ако това се окаже вярно, поставя под съмнение досегашната идея, че болестта е донесена при завръщането в Европа от Новия свят на Христофор Колумб и неговите моряци през XV век.

Сега ще трябва да спрем да обвиняваме Колумб и американците за сифилиса. Но откритието ни разказва дори повече за античното римско общество и римските фамилии, отколкото си мислим, както отбелязва Фабиян Канц – виенски археолог, който е изследвал костите.

Двете деца с вроден сифилис трябва да са се нуждаели от много медицински грижи, разказва ученият. Самият факт, че са оцелели, говори за мрежите за подпомагане в римския свят.

Имало е семейства, които са искали и са били в състояние да посветят време, внимание и умения за отглеждането на две много болни деца.

Тези 54 скелета обаче разкриват и друга страна на римското общество. Още в момента, в който ги изкопали, археолозите разбрали, че те са разделени на две групи.

Едната група в единия край на помещението е само тела, без никакво имущество. Другите, в другия край на помещението, загинали сред пари, злато, бижута и всякакви ценни предмети.

Един от тези скелети бил открит с почти най-голямото количество пари, намерени на едно място в Помпей. Не огромно състояние, по мащабите на плутократите в столицата Рим, все пак Помпей бил малко градче, но все пак значително имане.

И какво е обяснението за тези две групи? Е, археологията не е точна наука. Може тези, които нямали нищо, просто да са се паникьосали и да са бягали, а богатите да са имали осигурен подслон.  

А може да са били крадци, които са събрали плячка, бягайки от Помпей. Не може да се знае със сигурност, но по-вероятно е, че това са две групи граждани на града – бедни и богати.  

Интересно е дали могат да се намерят разлики в самите скелети. Дали например бедните са се хранили по-лошо? Отговорът е – не.

Изучаването на град Помпей и областта около него дават представа за това какъв е бил животът на бедни и богати.

Едно заключение, като изключим наистина мизерстващите, е, че в Помпей и бедни, и богати са се хранили добре. Вярно, че богатите сигурно са имали по-украсени трапезарии, но бедните също се хранили прилично.

Как знаем? Съдържанието на септична яма, в която се изтичали отходните води на комплекс скромни жилища в Харкуланеум – градче до Помпей, показва, че обикновените хора там имали чудесна диета, включваща морски таралежи, ядки, смокини, яйца и пиле.

А както казва археологът Андрю Уолис-Хадрил, който открил помийната яма, никъде не можеш да се доближиш повече до света на Рим, колкото в неговите екскременти. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата