В нощта на 14 срещу 15 декември новосибирските астрофизици, които провеждат оптически наблюдения на Луната в периода на максимума на метеорния дъжд Геминиди, фиксираха загадъчен лъч на нейната повърхност, съобщава за РИА Новости завеждащата учебния автоматизиран астрономически комплекс към Новосибирския държавен университет Алфия Нестеренко.
Учените правят цифрово видеозаснемане на неосветената част на земния спътник, за да наблюдават избухванията, предизвикани от падането на метеорите.
„Ние видяхме в сивия мъглив поток някакъв лъч, малко разсеян, но различим. Пространствено той разсичаше повърхността на Луната под ъгъл 45 градуса към терминатора – това е линията, която разделя осветената и неосветената част на Луната. Ще разгледаме филма по-подробно след наблюденията“, казва Нестеренко.
Учените допускат, че видяното може да е оптичен ефект. „В случай на неизправност на оптиката или матрицата в камерата този ефект щеше да присъства постоянно. А ние с Оля Козиренко, наша студентка, наблюдавахме лъча от време на време. Мъжете се въздържаха от коментари“, допълва Нестеренко.
В изследванията, които продължават в нощта на 15 и 16 декември, ще вземе участие известният руски астроном и астрофотограф Александър Юферев.
„Наблюденията на метеорен поток в условия на сибирска зима са колкото нетривиални, толкова и трудни. Още повече че се наблюдава не самият поток, а неговият отзвук на повърхността на Луната. Няколко часа ние „хипнотизирахме“ потока върху половината Луна, за да видим и най-слабото избухване, но природата не разкрива лесно своите тайни“, казва Нестеренко.
В средата на декември се наблюдава един от най-активните ежегодно действащи метеорни потоци Геминиди.