IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Във вторник сутрин земната сянка закрива Луната

Пълното лунно затъмнение е в 10,16 ч. българско време

Снимка: Mr. Eclipse/Fred Espenak

Снимка: Mr. Eclipse/Fred Espenak

Пълно лунно затъмнение ще може да се наблюдава във вторник в 8,16 ч. по Гринуич (10,16 ч. българско време) в Северна Америка, Западна Европа и част от Азия. На 4 януари пък Луната ще скрие частично Слънцето за част от населението на Земята.

Луната ще започне да навлиза в сянката на Земята във вторник в 6,33 ч. по Гринуич. Тази сянка с много ясни контури, видими с невъоръжено око, ще напредва върху лунния диск, докато го покрие напълно.

В Западна Европа ще се виждат само първите фази на затъмнението преди залязването на Луната, докато в Япония – последните етапи преди да изгрее. Лунните затъмнения не крият никакъв риск за очите за разлика от слънчевите и се различават от тях по това, че при лунното затъмнение Луната не изчезва от небосвода – тя само влича в конуса на сянката, хвърляна от Земята, но не става невидима, а само променя своя цвят.

Следващото затъмнение ще е частично слънчево затъмнение, то ще е първото за 2011 г. и ще е на 4 януари. При хубаво време ще може да се наблюдава в Европа – най-добре в Северна Швеция – в Северна Африка, Близкия изток и Централна Азия. През 2011-а ще има четири частични слънчеви затъмнения и две пълни лунни. Тази рядка комбинация ще се наблюдава само шест пъти през XXI век.

Според астрологията лунните затъмнения са време, в което можем да се освободим от всевъзможни вредни навици – например да откажем цигарите, да променим режима на хранене и т.н.

От древни времена затъмненията са впечатлявали човека, а някои народи ги свързвали с мистично-фатални процеси.

Например народите от Изтока наричат възлите на лунната орбита точки на Дракона (Северният лунен възел се нарича Глава на Дракона, а Южният – Опашка на Дракона), тъй като се смятало, че в момента на затъмнението Свещеният Дракон изяжда Слънцето и Луната и това не обещава нищо добро: може да навлече на Земята нови бедствия, дори вселенски катастрофи.

Подобни митове на тема затъмнения са съществували в много народи, затова още в Древен Вавилон и Китай в предсказанията на затъмненията виждали една от най-важните задачи на астрономите и астролозите.

Оттогава са минали много векове и земната цивилизация е претърпяла значителни промени в светогледа, което е наложило определен отпечатък и във възприемането на космическите явления.

И ето че от днешна гледна точка, да се смята неблагоприятното влияние на затъмненията само през призмата на остарялата фантастика на мистично настроените древни, не е съвсем правилно.

По време на затъмнение (нерядко в интервал около месец до и след затъмнението) човек се изкушава да започне нещо ново, но това не е препоръчително. В този период обективността изневерява на човек и често след това той се разкайва за решенията си.

В такива периоди човек трябва да се контролира, да сдържа импулсите и безпокойството си и да мисли само за хубавото – впрочем както във всяко друго време. Съветът е този ден човек да е пасивен. За да се избегне дискомфорт със здравето, се препоръчва в този ден да се приеме контрастен душ (който е полезен и в другите дни, не само по време на затъмнение).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата