IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Японски учени изследват земните недра на дълбочина 7 000 метра

На тяхно разположение ще бъде предоставен в края на юли нов кораб за изследване на морските дълбини

Корабът Chikyu използва същата технология както петролните сонди. Снимка: АФП

Японски учени ще изследват земните недра на дълбочина, която не е достигана до този момент. На 7 000 м под земната повърхност те ще проучват тектонските плочи на Земята и ще търсят обяснение за произхода на живота, съобщи АФП. До момента учени са достигали до приблизително 2 000 метра дълбочина.

Изследователите ще съберат проби от земната мантия, източник на информация за първичните микроорганизми, поставили началото на живота на планетата. Те ще изучават и движението на тектонските плочи с цел един ден да могат да бъдат предсказвани земетресенията.

Според учените проучването на земната мантия може да даде указания за миналото и бъдещо климатично развитие.

На тяхно разположение ще бъде предоставен в края на юли нов кораб за изследване на морските дълбини - Chikyu (57 500 тона). Chikyu ("земя" на японски) струва 60 млрд. йени (444,7 млн. евро).

Разкопките на голяма дълбочина ще започнат в края на септември 2007 г. по продължение на тихоокеанските брегове на Япония. Сондажи ще се извършват отначало на дълбочина 3 500 м.

Учените се надяват да успеят да достигнат след това до дълбочина 7 000 м под земната повърхност.

Проектът е част от международна програма за изследване на океана, ръководена от Япония и САЩ, в която участват 12 европейски страни и Китай.

Сондажите под океанското дъно се предпочитат пред тези на сушата, тъй като земната кора там е по-тънка и позволява сондажи на по-голяма дълбочина.

Chikyu използва техника подобна на тази, която служи за петролни сондажи, но в същото време е екипиран срещу евентуални експлозии, в случай, че се натъкне на петролни или газови залежи.

Корабът освен това е снабден със GPS система и лаборатория, която трябва да елиминира влиянието на земните магнитни полета и по този начин да даде възможност за по-добри наблюдения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата