Свръхмасивните черни дупки, които се намират в центъра на много галактики, са започнали да растат активно много по-рано, отколкото смятаха астрономите. Работата на изследователите е публикувана в Astrophysical Journal.
Учените работили с данни, събрани с телескопа Gemini North, който се намира на Хавайските острови, както и с масивния VLT в Чили. Въз основа на получената информация астрономите направили заключение, че първите черни дупки, които са станали свръхмасивни, са започнали активно да увеличават размерите си, когато Вселената е била едва на 1,2 млрд. г. Досега учените се ориентираха върху цифрата 3-4 млрд. г.
Свръхмасивни се наричат черните дупки, чиято маса е в пределите на 105 до 1010 слънчеви маси. Първите активно растящи големи черни дупки са били много по-леки от повечето „гиганти“, появили се по-късно – масата им се оценява на приблизително 100-1000 слънчеви. Астрономите предполагат, че такива черни дупки са се образували в резултат на гибелта на първите образували се във Вселената звезди.
Черните дупки са области в пространството, чиято гравитация е толкова силна, че не може да ги напусне дори светлината. Затова и черните дупки не могат да се наблюдават непосредствено – за тяхното съществуване се съди по характерно излъчване, изпускано от попаднала върху дупката материя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.