Неуспешното влизане на японския космически апарат "Акацуки" в орбитата на Венера се дължи на повреден клапан на горивопровода, който захранва спирачката на двигателя. До този извод стигна работна група на Японската космическа агенция JAXA, съобщава Lenta.ru.
Орбиталната сонда "Акацуки", изстреляна в Космоса на 21 май от японския космодрум Танегашима заедно с платноходния спътник Icaros, трябваше да изучава атмосферата на Венера в продължение на две години.
По-точно той трябваше да изследва явлението суперротация – необичайно бързото въртене на слоя атмосфера на височина 60 км, който се движи, изпреварвайки въртенето на планетата. Освен това апаратът трябваше да получава данни за климатичните условия на планетата, свойствата на нейната повърхност, характеристиката на облаците на Венера, някои от които съставени от капки сярна киселина.
В началото на декември сондата се приближи до Венера на разстояние 550 км и трябваше да влезе в орбита около планетата. Както се очакваше, тя се скри зад Венера и връзката с нея беше прекъсната. Връзката трябваше да бъде възстановена след 20 минути, но сигнал беше получен с час закъснение. Ден по-късно JAXA съобщи, че космическата сонда е прелетяла покрай планетата, без да влезе в орбитата й.
Експертите на JAXA установиха, че двигателят, който трябваше да спре за 12 минути, е изпълнил едва 20-30% от зададеното време. Сега специална работна група е установила, че причината за неуспеха вероятно е клапан, който препятства връщането на гориво.
Според експертите клапанът е блокирал, подаването на гориво е прекъснало, вследствие на което се е нарушило съотношението окислител–гориво в двигателя, което в крайна сметка е довело и до неуспеха. За съжаление въпросният клапан не може да се управлява от Земята.
Експертите не могат да кажат ще успее ли втори опит за въвеждане на апарата в орбита около Венера след шест години, когато "Акацуки" отново ще се окаже близо до планетата. За това е необходимо да се проведат серия експерименти на Земята.
Разходите на японците по разработката на сондата са 15 млрд. йени (около 180 млн. долара).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.