Изхвърлянето на слънчева плазма преди три дни, което достигна нашата планета снощи, предизвика магнитна буря на Земята, свидетелстват данни от мониторинга на активността на магнитосферата на американското метеорологично министерство NOAA.
Във вторник около 18,00 ч. българско време възбуждането в магнитосферата е нараснало рязко, индексът на магнитна активност Kp е достигнал стойност 5 – минималната, при която специалистите говорят за магнитна буря. Три часа по-късно индексът Kp се е понижил до 4, а след още 3 часа е влязъл в "зелената зона" и магнитосферата отново се е успокоила.
"Това е много слабо събитие, принципно такива нямат никакви последствия", казва за РИА Новости Сергей Богачев от лабораторията за рентгенова астрономия на Слънцето към Физическия институт "Лебедев".
"Тази буря е предизвикана от коронално изригване на слънчева маса – изхвърлен от звездата облак задредени частици", добавя той. Според него апаратът ACE, който се намира в точка на Лагранж пред Земята, е фиксирал рязко покачване на плътността на слънчевия вятър – поток заредени частици, идващ от Слънцето.
Заедно с това американските метеорологични спътници са фиксирали снощи множество полярни сияния, провокирани от магнитната буря.
Самото изригване е станало преди около три дни, но сега единственият уред, който може да фиксира подобни събития – коронографът LASCO на борда на слънчевата обсерватория SOHO – е бил изключен, затова и магнитната буря не е могла да бъде прогнозирана.