Телескопът Kepler откри рекордно малка планета извън пределите на Слънчевата система – небесното тяло, получило обозначението Kepler-10b, е само 1,42 пъти по-голямо от Земята, съобщава РИА Новости, като цитира НАСА.
Звездата, около която се върти новооткритата планета, е близка по маса до Слънцето (89,5% от слънчевата маса) и както нашето светило се отнася към спектралния клас G.
Kepler-10b е много близо до своята звезда – голямата полуос на орбитата й е едва 0,0168 астрономически единици (средното разстояние от Земята до Слънцето), което е 20 пъти по-близо, отколкото разстоянието от Меркурий до Слънцето. Периодът й на въртене е по-малко от денонощие. Масата на планета е около 4,5 пъти масата на Земята.
Температурата на повърхността на Kepler-10b е около 1800 келвина, затова не може да става дума за живот на повърхността на новата "суперземя". Но откритието показва възможностите на Kepler в търсенето на потенциално обитаеми планети.
"Откритието на Kepler-10b е важна крачка в търсенето на планети, които приличат на нашата. Макар че тази планета не се намира в "зоната на живот", находката показва, че такива открития са възможни в рамките на мисията", казва Дъглас Хъджинс от екипа на Kepler.
Възможно е в системата Kepler-10 да има още една планета – Kepler-10с, но нейното съществуване още не е потвърдено.
Засега са известни около 500 планети около други звезди, но повечето от тях са "горещи Юпитери" – газови гиганти, намиращи се много близо до своите звезди. Броят на "суперземите" – планети с твърда повърхност, съпоставими по маса и размер със Земята, е малък.
Изстреляната през март 2009 г. в орбита сонда Kepler, която носи името на Йохан Кеплер (математик, астроном и астролог), е предназначена за търсене на планети по транзитния метод. Тя фиксира колебанията в яркостта на звезда при преминаване на планета пред нейния диск. Очаква се за 3 години и половина телескопът да изучи над 100 000 звезди и техните системи.
През ноември 2010 данни от Kepler потвърдиха, че в по-рано откритата планетна система Kepler-9 действително се намира най-малката известна екзопланета, чийто радиус е само 1,64 пъти по-голям от този на Земята. Този рекорд удържа първенството малко повече от месец. Новата рекордно малка планета е открита в резултат на 8-месечни наблюдения – от май 2009 до началото на януари 2010 – зад планетната система в съзвездието Дракон, разположена на 564 светлинни години от Земята.