Международна група учени, работеща по проекта SDSS-III (Sloan Digital Sky Survey-III), представи най-подробната цветна снимка на Вселената. Снимката, сглобена за последните 10 години от милиони отделни фрагменти, е представена във вторник на конференцията на Американкото астрономическо общество в Сиатъл, съобщава РИА Новости.
"Това изображение открива възможностите за много нови научни открития", казва Боб Никол, професор от Университета в Портсмут и официален представител на SDSS.
Сглобяването на най-подробния портрет на Вселената започнало през 1998 г. с помощта на най-съвременната към този момент 138-мегапикселова камера, монтирана на 2,5-метровия телескоп в щата Ню Мексико. За изминалото десетилетие участниците в проекта успели да заснемат около една трета от небето. Сега тази вече остаряла камера е "пенсионирана" и попълва колекцията на Смитсонския университет.
Участниците в заснемането направили модернизация на инструментите и сега измерват разстоянията до милионите галактики, открити на снимката, което ще позволи в бъдеще този портрет да стане триизмерен.
Благодарение на измерванията ще може и да се установи как с времето се е променяло разпределението на тъмната енергия във Вселената. Освен това участниците в проекта SDSS измерват скоростта и изследват свойствата на стотици хиляди звезди във външните области на нашата галактика, което ще помогне да се намерят "бегълци" от други галактики, които някога са "отвлечени от родината си" от привличането на Млечния път.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.