Учени идентифицираха механизъм, който контролира 24-часовия биологичен часовник на всички живи форми. Откритието дава важна информация за някои заболявания, свързани с работата на смени, като диабет, депресия, рак, предаде Ройтерс.
В публикации в сп. "Нейчър" учените от университетите в Кембридж и Единбург пишат, че резултатите им са важни за разбирането на здравословните проблеми на хора с професии, които изискват работа на смени и водят до нарушаване на биологичния ритъм.
Те показват също, че 24-часовият биологичен часовник, характерен за човешките клетки, е същият като този на водораслите и е на милиони години.
В първото изследване учените от Кембридж установиха за първи път, че червените кръвни телца имат 24-часов ритъм. Това е важно, защото досега биологичният часовник винаги се свързваше с ДНК и действието на гените, а червените кръвни телца нямат ДНК.
За целите на изследването учените, ръководени от Акилеш Реди, инкубират пречистени червени кръвни телца от здрави доброволци на тъмно, като ги анализират редовно няколко дни за определени биохимични маркери, наречени пероксиредоксини.
Те са характерни за всички известни организми и се произвеждат в голямо количество в кръвта. Резултатите показват, че тези протеини се променят по определена схема за 24 часа.
Учените от Единбургския университет, ръководени от Андрю Милър, установиха подобен 24-часов цикъл в морски водорасли.
Това показва, че вътрешният биологичен часовник винаги е бил важен, дори за древни форми на живот.
"Биологичният часовник трябва да е много по-важен и фин, отколкото смятахме досега", каза Андрю Милър.