Големи пясъчни дюни в арктическата зона на Марс, за които се смяташе, че са неподвижни, всъщност бавно се преместват, показват снимки с висока резолюция, направени от космическия апарат Mars Reconnaissance Orbiter, предаде Франс прес.
Въпросните дюни обхващат територия с размерите на Тексас. Макар тези наблюдения да навеждат на мисълта, че районът е сред най-активните на Червената планета, досега не бяха открити значими промени, свързани с дюните.
Наблюденията са извършени с камерата с висока дефиниция HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) на борда на Mars Reconnaissance Orbiter, която е ползвана от лабораторията за планетарни и лунни изследвания в университета на Аризона.
"Учените смятаха, че дюните са неподвижни и са се образували отдавна, когато ветровете на Марс са били много по-силни, отколкото са сега, заяви ръководителката на изследването Кандис Хансен от университета. Броят и мащабите на промените, свързани с дюните, наистина са изненадващи."
Наблюденията са продължили четири марсиански години.
Според авторите на изследването сезонното топене на сухия лед - твърдото агрегатно състояние на въглеродния диоксид, е единият от двата фактора, които обясняват феномена. Другият са вихрушките, които са по-силни, отколкото се е предполагало.
Сухият лед покрива района на пясъчните дюни през зимата и възвръща газообразното си състояние с покачването на температурите през пролетта.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.