Изследване на пръстени в стволовете на дървета в Мексико показва значимата роля, която сушата е изиграла за изчезването на древни цивилизации, съобщи ЮПИ.
Учени от университета на Арканзас във Файетвил заявиха, че извършеното от тях изследване на пръстени в стволове на дървета на 1238 години е първата възстановка на климата година по година през предколониалната епоха в Мексико.
Става въпрос за най-прецизното по рода си подобно изследване за Централна Америка, обхващащо толкова дълъг период, през който е имало четири големи суши, се казва в комюнике на Американския геофизически съюз.
Голяма суша, която преди това е опустошила югозападните райони на САЩ между 1149 и 1167 г., е имало в централната част на Мексико. Тя е унищожила там насажденията с царевица и е допринесла за упадъка на цивилизацията на толтеките, заяви палеоклиматологът Дейвид Стал от университета.
Освен това хронологията на валежите потвърждава наличието на голяма суша, която според някои антрополози е свързана с гибелта на цивилизацията на маите.
"Разбира се, причините за тези промени са комплексни - вероятно няма едно-единствено обяснение за гибелта нацивилизацията на маите, допълни Стал. Изследването ни обаче ще позволи на други учени да извършат щателни проучвания и да опознаят по-добре влиянието на тези периоди на суша."
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.