Неотдавна световноизвестният физик Стивън Хокинг заяви, че единственият шанс човечеството да оцелее е колонизацията на космически територии извън нашата планета.
В тази връзка все повече учени се заемат с изследването на следния проблем – ако се стигне до пътуване до нов свят, което може да продължи стотици години, ще може ли хората да се размножават и оцелеят по време на пътя?
Според първите оценки на НАСА отговорът е по-скоро „не”. Защото, както отбелязва в-к Independent, към момента Откритият космос явно не е най-добрата среда за секс и зачеване.
Настоящите кораби не предлагат необходимата защита от космическата радиация и това води след себе си стерилитет и при жени, и при мъже. Всеки зародиш, оплоден извън земната атмосфера, ще бъде атакуван смъртоносно от радиационното лъчение, а ефективността на мъжките сперматозоиди ще бъде максимално занижена. Тези заключения били подкрепени от тестове върху примати, различни от човека.
Радиацията в Космоса идва от различни източници, като НАСА изтъква, че особено опасни са слънчевите изригвания и галактическите лъчи. Земните атмосфера и магнитно поле абсорбират значителна част от вредните облъчвания, но извън Земята хората са силно уязвими.
Така че колонизирането на чужди планети поне засега изглежда невъзможна, самоубийствена мисия. Но ако се стигне до разработване на адекватна защита срещу радиацията, то галактическата инвазия може и да стане реална алтернатива на живота на Земята.