Учените предложиха метод за определяне на присъствието на черни дупки, наблюдавайки космическото пространство с помощта на наземни телескопи. Работата на авторите е публикувана в сп. Nature Physics, а кратка нейна версия има в портала Nature News.
Черните дупки са области от пространство-времето с колосално гравитационно притегляне – тези обекти не пропускат дори излъчване (точно затова не могат да се наблюдават непосредствено). Учените съдят за съществуването на черни дупки по характерното високоенергетично излъчване, което изпуска попадаща в дупката и нагряваща се материя.
Авторите предлагат още един начин за фиксиране на наличието на екзотичните обекти. В основата на новия метод лежи общата теория на относителността на Айнщайн. Според нея около масивните обекти има изкривяване на пространство-времето. Учените показват, че този факт води до появата на отклонения в "обичайните" пътища на разпространяване на излъчването, ако маршрутът му преминава близо до въртящата се черна дупка (част от дупката се върти около своята ос, но скоростта на този процес още е предмет на дискусии).
Носителите на електромагнитно излъчване – фотоните – едновременно са частици и вълни, колебаещи се с определена честота. Областта от пространството, където колебанията произтичат в една фаза, се наричат вълнови фронт (например вълновите фронтове на камък, хвърлен във вода, представляват окръжности).
Според изчисленията, ако излъчването се разпространява в плоскост, перпендикулялна на оста на въртене на черната дупка, то вълновият фронт на лъчението се разделя в пространство-времето. Съответно пиковете и спадовете на вълните също престават да съвпадат, а вместо това се разпределят в пространството по характерен начин.
Авторите твърдят, че предсказаното от тях разпределение може да се наблюдава от Земята, като се използва например масивът радиотелескопи Very Long Baseline Array в Сокоро, щата Ню Мексико. Такива наблюдения ще позволят не само да се откриват черни дупки, но също и да се потвърди (опровергае) общата теория за относителността.
Неотдавна друг колектив астрофизици, анализирали данните от 70 000 галактики, получени в хода на Sloan Digital Sky Survey (SDSS), потвърди теорията на Айнщайн, уточнявайки значението на един от използваните в нея параметри. Полученото значение добре се съгласува с предсказанията на теорията, съобщава Lenta.ru.