Потвържаване на хипотезата на американските астрономи за съществуването на планетата газов гигант в далечните граници на Слънчевата система може да има не по-рано от 15 години, в случай че в орбита започне работа новият телескоп James Webb, смята Владимир Сурдин от Астрономическия институт Щернберг.
Двама астрономи от Университета в Луизиана – Джон Матиз и Даниел Уитмайър, на базата на изчисления и наблюдения за динамиката и разпределението на кометите в облака на Оорт издигнаха хипотезата за възможно съществуване на газов гигант с маса от една до четири маси на Юпитер във вътрешната граница на този облак, около 15 000 пъти по-далеч от Слънцето, отколкото е Земята. Статията на учените беше публикувана във февруарския брой на сп. Icarus.
Облакът на Оорт е гигантско хранилище на комети, простиращо се на разстояние около една светлинна година от Слънцето. Въздействието на гравитацията на другите звезди може да изтласка комети във вътрешните части на Слънчевата система. Но 20% от кометите идват към нас по "неправилни" направления. Матиз и Уитмайър смятат, че хипотезата за "излишни" планети може да обясни тази аномалия.
Матиз и Уитмайър в интервю за в. Independent изказват мнение, че доказателства за тяхната хипотеза може да се открият в още необработените данни от орбиталния телескоп WISE, завършил работа в началото на февруари. Те предполагат, че хипотетичната планета може да е привлечена от Слънцето от друга планетна система.
Владимир Сурдин изразява съмнения за възможността за съществуването на скрития газов гигант.
"Бих се учудил много, ако се открие гигантска планета на такова разстояние. От гледна точка на формирането на планетните системи не трябва да я има", казва ученият пред РИА Новости.
Според думите му такива теоретични прогнози са много, работата на американските учени е напълно грамотна, но наблюдателният материал е прекалено малко.
"Трябва да се съпоставят наблюденията от 30-50 години, за да се забележи движението на такъв обект, освен това с помощта на апарати от същия тип като WISE", казва Сурдин.
Но ако се появят по-мощни телескопи в орбита, с диаметър на огледалото около 5 м, например орбиталният James Webb Space Telescope (JWST), то в търсене на доказателства ще отидат около 10 години. Засега пускането на James Webb се планира за септември 2015 г.
"Струва ми се, че към 2025 г. задачата ще бъде решена и може да се получи потвърждение", смята руският учен.