Международен екип от астрономи е идентифицирал за първи път плътен звезден диск в Андромеда – най-близката голяма спирална галактика до Млечния път, съобщи "Сайънс дейли".
Откритието ще доведе до по-доброто разбиране на процесите, протичащи при формирането и еволюцията на големи спирални галактики като Млечния път и Андромеда.
В изследването са участвали учени от САЩ, Европа и Австралия.
С помощта на телескопа "Кек" на Хаваите астрономите са анализирали скоростта на индивидуални ярки звезди в Андромеда и са наблюдавали група звезди, очертаващи плътен диск.
Изследователите са успели да определят по какво тези звезди се различават от съдържащите се в известния на науката тънък диск.
Приблизително 70 процента от звездите на Андромеда се съдържат в тънкия звезден диск. Дисковата структура включва и спиралните ръкави – уплътнения от междузвезден газ с предимно млади звезди, и обгръща ядрото от стари звезди в центъра на галактиката.
"От наблюденията на Млечния път и други близки спирални галактики знаем, че те нормално имат два звездни диска – плътен и тънък", обяснява ръководителят на изследването, Мишел Колинс от института по астрономия към Кембриджкия университет.
Класическият тънък диск се образува от натрупването на газ в края на формирането на галактиката, докато плътният се образува в много по-ранна фаза от галактичния живот. Това ги прави идеални ориентири за процесите, протичащи в еволюцията на галактиките, обясняват астрономите.
(БТА)