Астрономите заснеха два двойника на Слънчевата система на ранен етап на развитие. Работата на учените е публикувана в сп. Astrophysical Journal Letters, а накратко за нея може да се прочете в сайта SpaceDaily.
Според съвременните представи планетните системи се формират от облак газ и прах. На първия етап материалът от облака започва постепенно да се "слепва" под въздействието на гравитацията, докато в него не започнат процесите на термоядрен синтез.
От този момент се смята, че този фрагмент материя става звезда. Обикновено за образуване на звезди не се изразходва цялата материя на газово-праховия облак и от "остатъците" започват да се формират планети. Те се образуват по същия принцип, както и звездата – постепенно растящите тела събират газ и прах.
За да се видят протопланетните дискове, които изпускат само отразена светлина, на фона на яркото излъчване на звездите, е доста трудно. Учените, работещи с телескопа Subaru в обсерваторията Мауна Кеа на Хавайските острови, получили снимките на две звезди, около които се формират планети.
За първи "модел" послужила звездата LkCa 15, разположена в съзвездието Телец на разстояние около 450 светлинни години от Земята. Нейната възраст е няколко милиона години – по космически мерки това е малко (за сравнение възрастта на Слънчевата система е около 4,5 млрд. години).
Втората звезда, която изучавали астрономите, се нарича AB Aur и е разположена в съзвездието Колар. Тя е на 470 светлинни години от Земята, а нейната възраст е не повече от 1 млн. г. Около AB Aur също е намерен протопланетен диск с оставени от младите звезди пролуки.
През 2009 г. учените публикуваха снимки на 30 протопланетни диска около звезда в мъглявината Орион. Всички снимки са направени с телескопа Hubble.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.