Телескопът VLT (Very Large Telescope) в Чили намери около звездата Т Хамелеон – T Chamaeleontis (T Cha) – обект "зародиш", който оставя в праховия диск характерен "коловоз" – това може да е кафяво джудже или млада планета, съобщават специалистите от Южноафриканската обсерватория (ESO) в статия за сп. Astronomy & Astrophysics.
Звездата Т Хамелеон по характеристики е съпоставима със Слънцето, но много по-млада от него: според астрономите тя е само на 7 млн. г. (за сравнение Слънцето сега е на повече от 4,5 млрд. г.). Звездата е на около 350 светлинни години от Земята, заобиколена от газово-прахов диск, и изследванията показват, че тя може да е добра цел за изучаване на процеса на формиране на планети.
Екипите на Йохан Олофсон от Астрономическия институт на Обществото "Макс Планк" и Нурий Уеламо от Европейския център по астрономия използвали за наблюдение на звездата интерферометъра на телескопа VLTI. Те открили, че в праховия диск на Т Хамелеон се вижда "коловоз", отделящ основната плоскост на диска от неголям пръстен.
"За нас "прорезът" в пряховия диск на звездата беше като димящ пистолет на мястото на престъплението и ние се запитахме: може ли това да е спътник на звезда, който си пробива път?", казва Уеламо, цитиран от РИА Новости.
Анализът на данните от VLT показал присъствие на обект спътник, намиращ се на разстояние около 1 млрд. км от звездата – малко по-далеч, отколкото Юпитер се намира от Слънцето. Според учените това е първият случай на откриване на такъв обект в "прореза" на праховия диск на млада звезда.
Астрономите не изключват този "зародиш" да е наскоро сформирана планета, и планират да продължат изследванията.
Наскоро друг екип изследователи засне два "двойника" на Слънчевата система – планетни системи, които се намират на ранни етапи на развитие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.