В Аляска археолози откриха овъглените кости на тригодишно дете, живяло преди около 11 500 години, съобщи АФП.
Находката може да хвърли светлина върху погребалните ритуали и начина на живот на хората в субарктичните райони на Северна Америка в края на ледниковия период. Вероятно става въпрос за най-древните човешки тленни останки, откривани някога в региона, както и за костите на второто най-малко дете от ледниковия период, намирани на континента.
Обектът разкрива неизвестно досега поведение на хората през ледниковия период в тази част на света, заяви един от авторите на изследването, археологът Бен Потър от университета на Аляска във Феърбанкс.
Частичният скелет на детето е открит сред руините на древно жилище от същата епоха, близо до река Танана в Аляска. Датирането с радиовъглерод на дърво, намерено на обекта, сочи, че кремацията на тялото на детето е извършена преди около 11 500 години.
По това време Беринговият проток, който отделя Аляска от Азия, е можело да се прекоси пеша.
Анализът на зъбите на детето, извършен от биоархеолога Джоуел Айриш от университета на Аляска, сочи, че то е биологично свързано с индианците в Америка и с жителите на Североизточна Азия.
Мястото на погребването и руините на жилището са най-древните известни досега находки от този род в субарктичните райони на Северна Америка, отбелязаха изследователите.
В рова, в който са открити частично овъглените кости на детето, има също кости от малки бозайници, птици и риби.
Археолозите заключили, че ровът първоначално не е бил предназначен за гроб, защото костите на детето са положени върху животинските.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.