IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Слонски хоботи в Космоса

Такива образувания понякога се наричат стълбове на творението

Слонски хоботи в Космоса

Снимка: NASA/JPL-Caltech/UCLA

Телескопът WISE засне мъглявината Sh2-284 в съзвездието Еднорог, в което добре се виждат структури, напомнящи на слонски хоботи, съобщава Lenta.ru.

Мъглявината Sh2-284 има форма на незатворена окръжност. Кухината в нейния център е формирана благодарение на излъчването и активно "духащите" звездни ветрове – поток частици, летящ от куп млади звезди. "Хоботите" са насочени от външния край на окръжността към нейния център. Най-големият от тях се простира на около 7 светлинни години.

Образуванията, сходни с откритите в мъглявината Sh2-284, понякога се наричат стълбове на творението. Най-известният пример на такива стълбове са праховите колони в мъглявината Орел, заснети от телескопа Hubble. В подобни структури активно протича процес на раждане на звезди.

Телескопът WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) е изпратен в Космоса на 14 декември 2009 г. и основната му цел беше търсене във Вселената на обекти, които почти не излъчват топлина или се намират толкова далече, че изпусканото от тях лъчение се "губи". За да "видят" толкова студени обекти, детекторите на телескопа се охлаждаха с течен водород до температура 12 келвина (минус 261,15 градуса по Целзий).

През септември 2010 г. свърши течният водород на телескопа и той започна "топла" мисия (температурата на детекторите по време на този етап беше около 70 келвина – минус 203,15 градуса по Целзий). В средата на февруари 2011 г. астрономите изключиха WISE и сега телескопът се намира в спящ режим.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата