Американски учени предложиха да се борят с космическия боклук в орбита с помощта на лазери. Статията на изследователите чака публикация, а засега е достъпна на сайта arXiv.org.
Според различни изчисления сега в орбита около Земята се намират около 600 хил. обекта с диаметър от 1 см. Независимо от миниатюрните размери, заради високата скорост подобни обекти представляват сериозна опасност за спътниците и пилотираните експедиции.
В новата разработка учените пресметнали въздействието върху боклука на лазер с мощност 5 киловата (за сравнение в телескопите с адаптивна оптика се използват лазери с мощност няколко десетки киловата, а в противоракетните лазери с въздушно базиране – с мощност до 1 мегават).
Изчисленията показват, че облъчване на неголяма отломка с подобен лазер в течение на няколко часа ще води до изменение на траекторията на движение на обекта и последващото му излизане от орбита. За един ден подобен лазер може да изведе от орбита до десет отломки. Според учените стойността на една установка е около 1 млн. долара.
Сега много страни разработват системи за борба с космическия боклук. Така например Японската космическа агенция сключи договор с компанията Nitto Seimo – голям производител на рибарски мрежи. Тази компания е създала технология за плетене на метални мрежи, които се предлага да бъдат закрепени към специални спътници. В тези мрежи ще се събира боклукът. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.