IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Месинджър" ще търси лед на полюсите на Меркурий

На 18 март сондата влиза в орбита на най-близката до Слънцето планета

"Месинджър" ще търси лед на полюсите на Меркурий

"Месинджър" в орбита около Меркурий. Изображение: NASA

Сондата "Месинджър" (Messenger) на НАСА, която на 18 март ще предприеме маневри за влизане в орбита около Меркурий, ще търси лед на полюсите на планетата, който съществува според някои теории, стана ясно на пресконференция, посветена на мисията, пише РИА Новости.

"Месинджър" е изпратен от НАСА през август 2004 г. Основната задача на апарата е изучаването на Меркурий. Апаратът вече три пъти е прелетял покрай планетата.

"Според някои теории на Меркурий, където температурите може да стигнат до 600 градуса, може да има лед – в сенчестите кратери на полюсите. Това не можеше да бъде проверено в хода на предварителните сближавания, но в орбита е възможно", казва Шон Соломон, ръководител на проекта.

По-рано учените с помощта на сондата LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) откриха воден лед в полярните райони на Луната, в т.нар. студени капани, кратери, където никога не достигат слънчевите лъчи. Такива постоянно засенчени области възникват поради това, че оста на въртене на Луната е практически вертикална и дъното на някои падини може да е завинаги скрито от Слънцето.

Тъй като наклонът на оста на въртене на Меркурий също е много малък – не повече от 3 градуса, учените разчитат, че такива "студени капани" може да има и на най-близката до Слънцето планета, където максималната температура на повърхността достига 430 градуса.

"Може да се окаже, че на полюсите на Меркурий има повече лед, отколкото на полюсите на Луната", казва Соломон.

От сряда и в течение на няколко дни след влизането в орбитата на Меркурий, което е планирано за 2,45 ч. на 18 март, апаратът ще предава само техническа информация за състоянието на всичките си системи. Научните инструменти на "Месинджър" ще бъдат включени на 24 март.

Първите орбитални снимки на Меркурий сондата ще направи на 29 март, 11 дни след влизането в орбитата на планетата. В този момент  "Месинджър" ще се намира над Южния полюс на планетата и на снимките ще се вижда тази част, която досега никога не е заснемана.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата