Учените откриха двойка рекордно студени звезди. Температурата на повърхността на едната е едва около 100 градуса – колкото чаша горещо кафе – откриха астрономи от САЩ, Франция и Канада, се казва в съобщение на обсерваторията Кек (на Хаваите), цитирано от РИА Новости.
Кафявите джуджета, или "нереализираните звезди", са открити за първи път през 1995 г. Това са клас обекти с маса под 7% от масата на Слънцето (около 70 маси на Юпитер). "Обикновените" звезди, които имат достатъчно маса и плътност, светят благодарение на протичащите в тях термоядрени реакции, превръщайки водорода в хелий.
Но кафявите джуджета нямат маса, достатъчна за началото на реакция, постепенно гаснат и се охлаждат. В много отношения кафявите джуджета са сходни с планетите газови гиганти, като Юпитер и Сатурн.
Откритата от изследователите с помощта на телескопа CFHT на Хаваите двойка кафяви джуджета CFBDSIR J1458+10, разположена на около 75 светлинни години от Земята, се отнася към т.нар. метанови звезди – джуджета от спектрален клас T, в спектъра на които присъстват метан (CH4), въглероден оксид (CO) и дори вода. Температурата на повърхността на звездите от този клас е едва 700-1300 келвина (428-1028 градуса по Целзий). Вижте видео, представено от Южноевропейската обсерватория.
Досега за рекордно студена звезда се смяташе джуджето UGPS J0722-05, открито през август 2010 г. с британския инфрачервен телескоп UKIRT в обсерваторията Мауна Кеа на Хаваите. Неговата температура според учените е в диапазона от 480 до 560 келвина (207-287 градуса по Целзий).
Изглежда, този рекорд сега е покрит. Според учените по-малката в двойката джуджета – CFBDSIR J1458+10B, е с маса от 6 до 15 маси на Юпитер и температура около 370 келвина, което е около 98 градуса по Целзий, тоест температурата на повърхността на звездата не е по-висока от тази на чаша кипяща вода.
"При такива температури това кафяво джудже може по своите свойства да се приближава значително до студените екзопланети, в частност те могат да имат облаци пара в атмосферата", казва Майкъл Лий от Хавайския университет.
Според учените тази звезда може да стане първият обект на хипотетичния "свръхстуден" спектрален клас Y.
По-рано космическият телескоп Spitzer идентифицира два други претендента за званието най-студени звезди, но температурата им все още не е определена с точност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.