Екип от експерти от Европа, Русия и Египет работят по проект за пускането на Кодекса онлайн. Учените смятат, че това е едно от 50-те копия от ръкописите на Библията, разпространени след Вселенския събор, когато император Константин приема християнството за официална религия в Римската империя.
Ръкописът датира от IV в. и в момента се пази строго в лондонска библиотека. Тъй като това е най-старото копие на Библията, за последните 20 години до него са имали достъп само 4 души.
Именно за това е толкова важно ръкописът да бъде прехвърлен в цифров вид, за да се запази за поколенията. Страниците ще бъдат фотографирани чрез специален метод, като в същото време ще бъдат преглеждани с инфрачервена и ултравиолетова светлина, за да се установи дали са нанасяни поправки или корекции.
Библията е открита през XIX век от Константин фон Тишендорф в манастира Света Катерина в Синай, Египет, близо до планината , където според легендата Моисей е получил десетте божи заповеди.
Служители на манастира до ден днешен твърдят, че копието е откраднато от манастира, след което Тишендорф занася части от него в Германия и Русия.
През 1933 г. британска библиотека откупува по-голямата част от ръкописа от Санкт Петербург за сумата от 100 000 лири и го съхранява до днес. 347 от 400 страници се пазят в лондонска библиотека. Останалата част се намира в музей в Лайпциг, Националната библиотека в Русия и манастира Света Екатерина.
4 години ще отнеме подготвянето на ръкописа за представянето му в световната компютърна мрежа. Когато това стане, ще бъде пуснат специален сайт, където всеки ще може да го разглежда свободно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.