ООН предупреди, че бойното поле в глобалната битка с промените в климата ще станат градските територии.
В доклад на Програмата на ООН за населените места се казва, че на урбанизираните зони се падат 70% от емисиите вредни газове, макар че самите градове заемат само 2% от земната суша.
Отчитайки, че градовете потребяват много енергия, докладът ги призовава рязко да активизират икономиите чрез подобряване на планирането.
Авторите на доклада предупреждават, че ако решителните мерки се забавят, това може да доведе до „пагубен сблъсък между климатичните промени и урбанизацията“.
Целта на документа е да се изясни как градовете влияят на промените в климата и какви мерки в тази връзка могат да се предприемат.
Изпълнителният директор на Програмата на ООН за населените места Джоан Клос изрази тревога поради тенденцията от струпване на хората в градовете.
„Наблюдаваме засилване на урбанизацията, която прехвърли 50-процентовата бариера, тоест повече от половината от хората живеят в градските райони, където потреблението на енергия е повече от селските. Няма признаци за забавяне на движението по този път“, каза Клос в интервю за ВВС.
По оценка на ООН към 2030 г. градското население ще бъде 59% от човечеството.
Всяка година жителите на големите населени места нараства с 67 милиона души.
В доклада се изброяват възможните последици от тази тенденция за градовете в цял свят:
зачестяване на горещите периоди на голяма част от сушата,
много проливни дъждове,
увеличаване на районите, подложени на суша,
увеличаване на случаите на повишаване на морското равнище до крайно високи нива в някои части на света.