Учени от университета на Аризона и космическия център "Джонсън" са открили убедителни доказателства за наличието на вода в течно състояние в комета, съобщи "Сайънс дейли".
Откритието противоречи на широко разпространеното схващане, че кометите никога не се загряват достатъчно, за да се разтопи ледът, съставляващ основна част от техните тела.
Изследователите са направили откритието, докато са изследвали частици прах, събрани от повърхността на кометата Уайлд 2 (81P/Wild 2) от сондата Stardust през 2004 г. и върнати на Земята с капсула две години по-късно.
"Анализирайки пробите, открихме минерали, които са се образували в присъствието на вода. В определен момент от историята на кометата е имало водни джобове.
Получената в резултат на топенето на леда на Уайлд 2 топла вода е разтворила и утаила наличните по това време железни и медни сулфиди", обяснява Ив Бъргър от изследователския екип.
Сулфидните материали се образуват при температури между 50 и 200 градуса по Целзий – много по-горещи от отрицателните температури във вътрешността на кометите, допълват специалистите.