За първи път в историята международна група учени изследва марсианска мъгла, съобщи сп. "Нешънъл джиографик". На Марс мъглата започва да се образува, след като Слънцето се скрие зад хоризонта. Явлението е наблюдавано във високите северни ширини на планетата в края на местното лято благодарение на материалите, изпратени от космическия апарат "Феникс".
За откритието съобщиха учени от САЩ, Канада и Белгия. Американската сонда "Феникс" завърши работата си на Марс още през 2008 г., но досега учените продължават да анализират събраните от нея данни.
Основната задача на "Феникс" бе да изследва грунта, но сондата предаде на Земята интересни сведения и за климата на Марс. Земният апарат например улови изчезващ марсиански снеговалеж, формирал се на голяма височина, който на практика не достига до повърхността на планетата.
Сега изследователите съобщиха за марсианската мъгла. По данни на сп. "Нешънъл джиографик" става дума за ледени частици, които се образуват във въздуха на Червената планета скоро след залеза на Слънцето.
Атмосферата на Марс е тънка и нощем грунтът изстива много бързо. От него стремително падат температурите и на приземния "въздух", в който започва да се кондензира и замръзва влага.
В продължение на 4 нощи по време на мисията си в марсианската арктика "Феникс" е търсил това метеорологично явление, насочвайки лазерите си нагоре. Попадналите в светлината на лъчите кристали от лед са проблясвали. Именно това е регистрирала камерата на сондата.
Така учените са установили, че марсианската мъгла над мястото, където кацна "Феникс", се състои предимно от частици с диаметър броени микрометри. Височината на мъглата е била само няколко метра над повърхността. Средното съдържание на замръзналата вода в нея е било 1,7 милиграма на кубически метър.
Редките по-големи ледени парченца са падали надолу, което обаче не може да се оприличи със снежинки. По-скоро, според изследователите, е нещо като "диамантен прах". С напредването на нощта мъглата е ставала по-гъста и се е издигала по-нависоко, а от нея са падали повече кристалчета.
Учените са установили, че с настъпването на деня голяма част от падналите на Марс частици са сублимирали. Но известно количество влага, проникнало в почвата, може би се е запазило и се е натрупало под формата на лед.
Общо изследванията показват, че в северните ширини грунтът и атмосферата на Марс буквално всеки ден обменят вода. Подробности за изследването са публикувани в сп. Geophysical Research Letters.
(БТА)