Учени успяха в лабораторна среда да създадат ретина от ембрионни стволови клетки от мишки, съобщи Франс прес.
"Ин витро отглеждането на органи е сред големите предизвикателства пред регенеративната медицина, но това не е невъзможно, заявиха британските експерти Робин Али и Джейн Сноудън, приветствайки отглеждането на цяла ретина от ембрионни стволови клетки.
Получените резултати могат да дадат своя принос в изследванията на болестите, причиняващи слепота, като пигментния ретинит, и дори да допринесат за възстановяване на зрението чрез инжектиране на клетки на ретината, създадени от клетки на пациента".
Резултатите от изследването на японски учени под ръководството на Йошики Сасай от центъра по еволюционна биология Рикен в Кобе показват способността на ембрионните стволови клетки да се самоорганизират.
В лабораторна среда тези клетки се делят и диференцират, за да може от тях да се образуват клетки на ретината и по-специално фоторецепторни клетки, като същевременно са организирани правилно, отбелязаха британските експерти.
Изследването на японските учени бе окачествено като изключително новаторско от Оливие Гуро от Института по зрението в Париж, който работи в същата област, но с препрограмирани възрастни стволови клетки.
Макар образуването на окото у мишката и у човека да е сходно, все пак съществуват някои различия, свързани по-специално с фоторецепторните клетки, поясни френският учен.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".
(БТА)