Американският изследовател от китайски произход Ици Ян от университета на Небраска е открил начин за получаване на композитна пластмаса на основата на кокоши пера, съобщи Комюплента.
Изходният материал е в изобилие – всяка година като страничен продукт в стопанството се получават няколко милиона тона пера, от тях само в САЩ те са над 1,3 милиона тона.
Перата на птиците се състоят предимно от кератин – здрав протеин, който се среща също в космите, ноктите, рогата и кожата на животните.
Създадената на основата на смлени пера пластмаса притежава отлични характеристики, особен що се отнася до здравината.
Други изследователи също са се опитвали да получат термопласт от птичи пера, но са срещали проблеми с механичните свойства на крайния материал, когато върху него е попадала вода или някаква течност.
За да получат водоустойчив термопласт, Ици Ян и колегите му са обработили перата на птиците с химическа смес, включваща метилакрилат (безцветен полимер, използван при лака за нокти).
В резултат учените са получили покритие, което по-трудно може да бъде скъсано от пластмасите, създадени на основата на целулозата и соевите протеини. Учените са кръстили новия материал с екзотичното название перо-g-поли (метилакрилат).
Специалистите са представили откритието си на заседание на Американското химическо дружество.
(БТА)