Американски астрономи от Центъра по астрофизика "Харвард-Смитсониън" са открили най-масивния обект в далечния космос – свръхмасивния галактичен клъстер SPT-CLJ2106-5844, съобщи Мембрана.ру.
Неговата маса е повече от 1000 пъти по-голяма от тази на Млечния път, или е равна на 1300 трилиона слънчеви маси. Гигантските галактични клъстери са много рядко явление във Вселената, припомнят астрономите.
Необичайният обект SPT-CLJ2106-5844 е открит с помощта на радиотелескопа на Южния полюс. По-късно към него е насочена рентгеновата обсерватория "Чандра".
Учените са определили характеристиките на обекта и са изчислили разстоянието до него. То надхвърля 7,5 милиарда светлинни години. Тоест ние виждаме обекта такъв, какъвто е бил в младата Вселена, която сега е на 13,7 милиарда години.
Откритият клъстер е един от най-големите от всички известни на науката. Има само няколко, които са по-големи, но те се намират много по-близо до нас, отколкото е SPT-CLJ2106-5844.
От Центъра по астрофизика "Харвард-Смитсониън" изтъкват, че ако сегашните модели за развитие на Космоса са точни, клъстерите с такъв размер трябва да са били изключително редки в младата Вселена.
На практика обектът SPT-CLJ2106-5844 може да се окаже уникален и неговото изучаване ще помогне по-добре да се разберат закономерностите при формиране на галактичните купове.