IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Първите звезди били масивни и се въртели бързо

Учени изследвали данни, събрани с Very Large Telescope

Снимка: ESO/J. Emerson/VISTA. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Снимка: ESO/J. Emerson/VISTA. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Първите звезди във Вселената са били не само с огромни размери, но и вероятно са се въртели бързо около оста си, сочат резултатите от ново изследване, които хвърлят светлина върху еволюцията на звездите, съобщи Асошиейтед прес.

Тези ранни звезди са умрели отдавна, но астрономите могат да си създадат представа за тях, наблюдавайки по-късното поколение звезди.

Изследователи под ръководството на Кристина Киапини от Астрофизическия институт в Потсдам, Германия, анализирали данни, събрани с VLT (Very Large Telescope), за звезден куп на 12 милиарда години.

Било установено, че звездите съдържат голямо количество метал - химически "подпис", който свидетелства, че ранното поколение звезди и вероятно първите звезди са били масивни и са се въртели по-бързо около оста си в сравнение със сегашните им посестрими.

Това е важно, защото звезда, която се върти по-бързо около оста си, живее по-дълго и има различна участ в сравнение със звездите, които се завъртат по-бавно около оста си.

Предполага се, че Вселената се е сформирала вследствие на експлозия, наречена Големия взрив, преди 13,7 милиарда години. През следващите 200 милиона години Вселената се е охладила, като е останала тъмна и не е включвала звезди.

Първите звезди, сформирали се през "детството" на Вселената, са били различни от Слънцето, което съдържа преди всичко водород, но също кислород и въглерод. Най-ранните звезди са съдържали най-вече водород и хелий, имали са забързан живот и са умрели млади.

При смъртта си те са експлодирали, превръщайки се в свръхнови, и са "посяли" елементи във Вселената, които са послужили като основа за сформиране на бъдещи звезди, включително на Слънцето.

Ако първите звезди наистина са се въртели бързо около оста си, смъртта на някои от тях вероятно е била под формата на изригвания на гама-лъчи, което означава, че учените днес имат по-голям шанс да ги открият.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата