"Опашките" на астероида Шейла (596 Scheila), който беше открит в края на 2010 г. и накара учените да заподозрат, че Шейла всъщност е комета, са се появили в резултат на удар с друг неголям астероид, твърди група учени в статия, дадена за публикация в Astrophysical Journal Letters.
Астероидът Шейла е открит през 1906 г. Наблюдаващите го астрономи открили, че яркостта му се е увеличила два пъти и той се оказал потопен в светещ ореол като комета. По-внимателни наблюдения показали, че Шейла има две "рамена", които приличат на кометни опашки. Едното от тях, по-яркото, се виждало на север, а второто – по-неясното – на юг. Учените предположили, че Шейла е "пробудена" комета, неочаквано проявила истинската си природа.
Когато обаче били анализирани данните с ултравиолетовия и оптичен телескоп (UVOT) на борда на космическата обсерватория Swift и с телескопа Hubble, било открито, че спектърът на "опашките" няма характерните за кометите особености.
Авторите на изследването направили извод, че вероятно в Шейла под ъгъл под 30 градуса се е врязал неголям астероид и това е довело до появата на опашките. Според лабораторни експерименти по-пряк удар не би могъл да ги породи. По оценките на учените такъв удар е вдигнал над 660 000 т прах и е оставил кратер с диаметър около 300 м.
"Облакът прах около Шейла може да е 10 000 пъти по-масивен от вдигнатия от кометата Темпел 1 от удара на медното тяло от сондата Deep Impact. Такива сблъсъци ни помагат да надникнем в недрата на кометите и астероидите. Веществото, изхвърлено от кометата Темпел 1, съдържаше достатъчно лед и отсъствието му в недрата на Шейла показва, че тя изобщо не прилича на комета", казва Майкъл Кели от Университета в Мериленд, цитиран от РИА Новости.