IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Виждали ли сте двойника на Млечния път?

Астрономи заснеха галактиката NGC 6744 с високо качество

Галактиката NGC 6744 е досущ като Млечния път. Снимка: ESO

Галактиката NGC 6744 е досущ като Млечния път. Снимка: ESO

Астрономи от Южноевропейската обсерватория са изучили и запечатали спиралната галактика NGC 6744, която по форма и структура напомня Млечния път, съобщава РИА Новости.

Тази галактика се намира в съзвездието Паун, на разстояние 30 млн. светлинни години от Земята. Тя е открита още през 1824 г. и нееднократно е оценявана като една от "най-родствените" галактики до нашата.

Учените получили висококачествено изображение на галактиката с помощта на телескопа Wide Field Imager на Южноевропейската обсерватория и още веднъж потвърдили необичайното сходство между двете "сестри".

NGC 6744 е привличала вниманието на учените през 2008 и 2009, когато в тази галактика била открита променлива звезда от типа RR Лира. Този тип звезди представляват особена ценност за астрономическите изследвания на близките галактики и кълбовидните звездни купове в Млечния път.

От гледна точка на наблюдател от Земята NGC6744 е разположена в пространство, паралелно на плоскостта на наблюдение, тоест фактически тя може да се наблюдава анфас. Учените твърдят, че сходството не е само визуално – в строежа на ръкавите и ядрата на галактиките NGC6744 и Млечния път, но и се допълва от това, че NGC6744 си има галактика спътник – NGC6744A, подобна на Магелановия облак, който съпътства нашата галактика.

От друга страна, има и различия – диаметърът на NGC6744 е почти два пъти колкото този на нашата галактика, която обхваща окръжност с диаметър около 100 000 светлинни години.

Астрономите отбелязват, че заради огромните размери и високата светимост на NGC6744 тя може да се наблюдава дори с любителски телескоп, а наблюдаваното светлинно петно обхваща участък, съпоставим с размерите на пълна луна.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата