IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Откриха каменни сечива на 1,85 млн. години

Находката е направена в Кавказ

Откриха каменни сечива на 1,85 млн. години

Колонизирането на земи от хоминиди дълго време бе описвано като миграция извън Африка, но нови данни показват, че това преселване може да е било двупосочно, съобщи Асошиейтед прес. Оказа се, че дълго изследван археологически обект, разположен между Европа и Азия, е бил обитаван преди 1,85 милиона години, докато досега се смяташе, че първите заселници там са живели преди 1,7 милиона години.

Известно е, че ранни представители на Хомо еректус са живели на обекта Дманиси в Грузия по-късно. Откриването на каменни сечива и други материали от по-древни времена на обекта увеличава вероятността Хомо еректус да е еволюирал в Евразия и след това да се е върнал обратно в Африка, смятат учените. Те обаче са на мнение, че са нужни допълнителни изследвания, които да потвърдят тази хипотеза.

Натрупването на данни от Евразия сочи за наличие на по-древни и примитивни популации, заяви Рийд Феринг от
Севернотексаския университет в Дентън. Откритите наскоро данни свидетелстват, че Дманиси е бил обитаван по същото време, когато Хомо еректус се е появил в Източна Африка, а може би и по-рано, отбеляза екип под ръководството на Феринг и Давид Лордкипанидзе от Националния музей на Грузия. Учените открили над 100 каменни артефакти в дълбоки геоложки пластове на обекта. Фосилизирани кости от по-късен период бяха намерени по-рано на същия обект.

Новите находки показват, че Кавказкият регион е бил обитаван от хоминиди, които са се установили там за дълго време, а не от временно пребиваващи колонизатори. Не знаем как са изглеждали първите обитатели на този археологически обект, но те вероятно са имали сходство с хоминидите, чиито фосили бяха открити в Дманиси, или са били дори още по-примитивни от тях, поясни Феринг.

"Обитателите на Дманиси са първите представители на човешкия род извън Африка и са най-примитивната популация на Хомо еректус, известна досега, допълни Лордкипанидзе. Макар географският произход на Хомо еректус все още да е неизвестен, ранните хоминиди от Дманиси изглежда са били предшественици на
всички по-късни негови представители. Това доказва евразийския произход на Хомо еректус."

Съществува обаче и друга теория, която гласи, че Хомо еректус произхожда от Африка, а обитателите на Дманиси вероятно са свързани с първата му миграция извън Африка. Археологът Вил Рубрукс от университета в Лайден, Холандия, увери, че учените вече разполагат с нови данни за население, което се е установило за дълъг период в региона и се е приспособило към средата в Южен Кавказ преди около 1,8 милиона години.

Според Рубрукс става въпрос за важни наблюдения, свързани с вижданията ни за най-ранната колонизация в Евразия.

Теорията на Феринг и Лордкипанидзе не се подкрепя напълно от Ричард Потс от националния природонаучен музей Смитсониън в САЩ.

"Новите данни в Дманиси са свързани с каменни сечива, а не с фосилизирани кости, каза той. Така че всъщност не знаем кой е бил производителят им преди 1,85-1,77 милиона години. Няма да знаем това със сигурност, докато не бъдат открити фосили от тези по-древни времена."

Според Майкъл Петралия от Оксфордския университет във Великобритания новите данни показват, че ранни хоминиди са мигрирали извън Африка преди 1,85 милиона години или по-рано и за пръв път са колонизирали нови земи на планетата. Ученият обаче е скептичен относно виждането, че тази група ранни хоминиди след това е мигрирала обратно в Африка. Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences, допълва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата