IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Приятно ми е, Меркурий

Сондата "Месинджър" изпрати подробни данни за планетата

Снимка: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Снимка: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

 

Магнитното поле на Меркурий се отличава с голяма асиметричност. Магнитният център на планетата е изместен на почти 500 км на север. Това сочат данните от сондата „Месинджър”  (MESSENGER - MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging spacecraft), изстреляна през 2004 г. да изследва планетата, съобщи РИА Новости.

В нощта на 18 март апаратът влезе в орбитата на Меркурий, като по този начин стана първият изкуствен спътник на планетата. Първата снимка сондата изпрати на 29 март т.г.

Изместено поле

Магнитометърът MAG, разположен на борда на „Месинджър”, е установил, че магнитното поле на планетата има доста странна конфигурация. Както Земята, така и Меркурий има магнитни полюси, които приблизително съвпадат с географските. Центърът на магнитното поле на Меркурий е изместен с 480 км на север.
Ако си представим, че в центъра на планетата има скрит магнит, то в случая с Меркурий неговата среда е изместена нагоре от географския екватор с 0,2 от радиуса.

В резултат на тази асиметрия „магнитната ситуация” е такава, че силовите линии на южното магнитно поле са повече, отколкото тези на северното.
Този факт може да бъде от ключово значение за изучаването на вътрешната динамика на планетата.

Хладилниците на Меркурий

Сондата "Месинджър" е измерила и потенциалната вместимост на „хладилниците” на Меркурий – полярни кратери, в които, както и на Луната, може да има залежи от воден лед.
Установено е, че на северния полюс на планетата има обширни падини, които на места достигат 9 км. Според учените те са запълнени с лед.

Рентгеновият спектрометър XRS на борда на сондата е измерил съдържанието на ключовите елементи на повърхността на Меркурий.

За разликата от Луната на Меркурий не преобладават минералите. Установено е, че има значително количество сяра, което означава, че планетата се е образувала от протопланетен облак с по-малко съдържание на кислород в  сравнение с останалите планети. Изолирани са радиоактивни изотопи на калий и торий.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата