Гигантски магнитни въжета, съставени от усукани линии на магнитното поле, произвеждат силното електричество, което предизвиква слънчевите бури, съобщи сайтът "Спейс".
Екип от университета "Джордж Мейсън" анализира данни от телескоп на Обсерваторията на слънчевата динамика на НАСА, за да изследва явлението, наричано магнитни въжета. Учените и преди са допускали, че те предизвикват силните изригвания на Слънцето, но досега не можеха да докажат, че те съществуват, защото се движат много бързо.
Цзе Цжан и сътрудниците му успяха да открият на снимките област, където се образува магнитно въже. Телескопът AIA, с който те са направени, снима Слънцето на всеки 10 секунди по 24 часа на ден.
Смята се, че магнитното поле на Слънцето играе основна роля за съхраняване на енергия и захранване на слънчевите бури. Точната форма, която приемат линиите на магнитното поле преди изригване, обаче не е добре позната. Повечето линии са полукръгове, като основата им е на повърхността на звездата ни. При такава посока изригването не се предизвиква, а по-скоро се предотвратява.
Магнитното въже е явление, при което магнитните линии са пресукани около централна ос. Заради усукването то носи силен електрически поток. Теоретично електричеството може да произведе достатъчно електромагнитна сила, за да преодолее другите линии на полето и да предизвика движение навън.
Снимките от телескопа AIA разкриват, че преди изригването има дълъг и нисък канал през целия активен район. Той се затопля много и бавно се надига. Когато достигне критична точка, започва изригването.
Това явление се различава много от околните линии на магнитното поле. Именно този много горещ канал, според
специалистите, е магнитното въже, допълва БТА.