Американският любител астроном Хауърд Ескилдсен засне необичайно явление на Слънцето – светлинен "мост" през едно от слънчевите петна, чиято природа все още не е напълно ясна, съобщава РИА Новости.
Ескилдсен правил снимки на Слънцето в домашната си обсерватория във Флорида, когато открил на снимките на слънчево петно номер 1236 сияещ "каньон", "светлинен мост", който пресича тъмната част на петното точно по средата. Дължината на моста е около 20 000 км – почти два пъти повече от диаметъра на Земята (12 700 км).
"Беше прекрасно да се наблюдава", отбелязва астрономът.
Слънчевите петна са относително тъмни и студени области на Слънцето – възникват в местата на излизане на "повърхността" на звездата на мощни магнитни полета, които препятстват нормалния обмен на плазма между външните и вътрешните слоеве на звездата. Такива участъци се охлаждат, което и обяснява потъмняването на видимата повърхност на Слънцето в тези области.
Природата на "светлинните мостове" още не е ясна. Те често се появяват, преди слънчевите петна да се разделят надве. Някои изследвания показват, че процесите в магнитните полета, водещи до появата на мостове, са сходни с процесите, които пораждат мощни изригвания на Слънцето.
Затова може да се очаква, че петно 1236 ще се раздели или на това място може да възникне мощно изригване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.