Американски астрономи заявиха, че информация, свързана с изследване на Вселената и нейните милиарди звезди, може да доведе до разработване на нова противоракова терапия, предаде ЮПИ.
Астрономи от Държавния университет на Охайо, които изследват как химични елементи излъчват и поглъщат радиация във вътрешността на звезди и около черни дупки, работят заедно с медици и онколози, за да разработят потенциално нова терапия, която ще е по-ефикасна в борбата с туморите и същевременно ще има по-"деликатно" отношение към здравите тъкани.
Астрономите установили, че тежки метали като желязото могат да излъчат нискоенергийни електрони, когато са изложени на рентгенови лъчи със специфична енергия. Откритието увеличава вероятността импланти, създадени от някои тежки елементи, да позволят на лекари да отстранят тумори, докато здрави тъкани са изложени на по-слаба радиация, отколкото това е възможно днес.
"Смятаме, че наночастици, вкарани в тумори, могат ефикасно да поглъщат рентгенови лъчи с определена честота и в резултат да бъдат излъчени електрони, които могат да убият ракови клетки", заяви Султана Нахар от университета.
Идеята е радиотерапията да бъде по-точно фокусирана чрез използване на рентгенови лъчи с определена честота.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.