Разпадът на изотопите на радиоактивните елементи в недрата на Земята дава около половината от огромния обем топлинна енергия, която отделя нашата планета. До този извод стигна международна група учени, работеща с детекторите за улавяне на неутрино в изоставената шахта Камиока на японския остров Хоншу и с "Борексино" – в подземната лаборатория на Националния институт за ядрена физика на Италия.
Резултатите от изследванията са публикувани на електронния сайт на сп. "Нейчър".
Сега Земята отделя топлина, чиято енергия е равна приблизително на 44,2 теравата. Специалистите доскоро не бяха наясно какво е съотношението в този показател на енергията, отделяна в резултат на разпада на изотопите на радиоактивните елементи, преди всичко на урана, тория и калия, и на топлината, останала от времето на образуването на Земята преди около 4,7 млрд години.
Според специалистите нивото на радиогенната топлина е било измерено, като са били проследени потоците неутрино. Тези елементарни частици пронизват земното кълбо, като много слабо си взаимодействат с веществото.
В резултат е било открито, че мощността на енергията на разпада на уран-238 и торий-232 е 20 теравата (за сравнение – нивото на потреблението на енергия в САЩ през 2005 г. е 3,34 теравата). Освен това е известно, че вследствие на разпада на калий-40 се образуват още 4 теравата енергия.
Така топлината от разпада на изотопите на радиоактивните елементи дава около половината от цялата топлинна енергия на Земята. Това ни кара да заключим, че запасите от доисторическата топлина на Земята още не са изчерпани, подчертават учените.
Откритието е много важно за геофизиката. Смята се, че остатъчното топлинно излъчване е свързано с ядрото на Земята, а радиогенното се разпределя в кората и мантията на нашата планета, влияейки на процесите, отнасящи се към тектонските плочи и геофизичната активност, уточняват специалистите.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.